W niektórych przypadkach nie możesz samodzielnie decydować o wycince drzew na własnej posesji. Znowelizowana 19 stycznia 2019 Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 1614) jasno określa, co wolno, a czego nie, jeśli chodzi o zarządzanie zielenią.
Jako że ochrona przyrody stała się ostatnimi czasy jednym z dużych wyzwań, z którymi zmierzyć się musi współczesny świat, dbałość o środowisko naturalne wyrażana jest także w przepisach prawnych, w tym zapisach dotyczących drzew.
Wycinka drzew: wnioski, pozwolenia, opłaty
Najważniejsze postanowienia ustawy o ochronie przyrody dotyczą przypadków, w których można ściąć drzewo bez składania jakichkolwiek wniosków oraz określa sytuacje, kiedy należy postarać się o wymagane pozwolenia.
Wnioski składa się do prezydenta miasta, burmistrza lub wójta. Można to zrobić elektronicznie albo bezpośrednio w urzędzie. Akceptowane są ponadto dokumenty przesyłane listownie.
Wycinka samodzielna
Możesz samodzielnie, bez konsultacji z organami państwowymi, zlecić wycinkę drzewa wówczas, gdy:
- po ścięciu drzewo nie zostanie wykorzystane na cele firmowe, związane z funkcjonowaniem działalności gospodarczej,
- jesteś osobą fizyczną, a działka, na której rośnie drzewo, jest Twoją własnością,
- chcesz usunąć drzewo owocowe,
- jest ono połamane, zniszczone, stanowi realne zagrożenie dla osób przebywających w jego sąsiedztwie,
- planujesz przeznaczyć konkretną powierzchnię gruntu do celów rolniczych,
- obwód pnia drzewa tuż nad ziemią jest mniejszy niż 50 cm w przypadku większości gatunków drzew, 65 cm w przypadku kasztanowców, robinii akacjowych i platanów klonolistnych oraz 80 cm, jeśli sprawa dotyczy topoli, klonów, wierzb.
O pozwolenie na wycinkę drzew zawnioskuj, gdy:
- jesteś przedsiębiorcą, a drzewo rośnie na terenie firmowym,
- drzewo przeznaczone jest do celów gospodarczych,
- chcesz ściąć topolę, klon, wierzbę, a obwód pnia nie przekracza 80 cm,
- chcesz ściąć kasztanowiec, robinię albo platan, a obwód pnia jest większy niż 65 cm,
- obwód pnia dowolnego drzewa jest większy niż 50 cm.
Inne rozmiary drzew
A co z krzewami? Jeżeli zajmują na trawnikach powierzchnię mniejszą niż 25m², możesz wyciąć je bez zezwoleń. Jeśli natomiast powierzchnia pojedynczego krzewu albo kilku roślin rosnących obok siebie jest większa niż 25m², zawnioskuj do odpowiedniego organu w Białymstoku czy innym mieście, o stosowne pozwolenie.
Składanie wniosków nie wiąże się z pobieraniem jakichkolwiek opłat. Jeżeli jednak otrzymasz pozytywną decyzję z konkretnego organu administracyjnego, jesteś zobligowany do poniesienia opłaty za usunięcie drzewa.
Zależy ona od wielkości obwodu, a jej wysokość określona jest w zezwoleniu.
Wypełnij wniosek o wycinkę w Białymstoku
Gotowe druki pobrać można w urzędach w konkretnych miastach oraz z rządowych stron internetowych. Prawidłowo wypełniony dokument musi zawierać między innymi dane właściciela nieruchomości, na której rośnie drzewo. Określić trzeba ponadto obwód pnia rośliny, a także jego gatunek. Należy również jasno zaznaczyć, jakie jest przeznaczenie konkretnego terenu, na którym owo drzewo rośnie.
Wśród pytań zawartych we wniosku znajduje się prośba o przedstawienie przyczyny planowanej wycinki drzew oraz jej przybliżony termin. Jeśli chodzi o krzewy, w dokumencie wymaga się określenia powierzchni porastanej przez te krzewy. Wśród załączników powinna znaleźć się mapa przedstawiająca usytuowanie drzewa.
Fachowcy do Twojej dyspozycji
Firmy ogrodnicze oferujące usługi wycinki drzew w Białymstoku, ale i w innych polskich miejscowościach są bardzo dobrze zorientowane w tematyce pozwoleń i wniosków. Zespoły wykwalifikowanych doradców służą pomocą w powyższych kwestiach.
Ogrody Marka również służą pomocą na bazie rozległej wiedzy i dotychczasowych doświadczeń.