Zieleń o niebywałych walorach wizualnych oraz pięknym zapachu może przyjmować bardzo różne formy. Do roślin ozdobnych należą bowiem kwiaty, drzewa, krzewy, iglaki, czy pnącza. W poniższym tekście przedstawiamy te najpopularniejsze i według nas najlepiej sprawdzające się w polskich ogrodach.
Liderzy wśród roślin ozdobnych
Mimo że niemal każde centrum ogrodnicze w Białymstoku co roku, wiosną, kusi odbiorców zupełnie nowymi odmianami roślin, Klienci i tak najczęściej stawiają na dobrze znane gatunki. Dlaczego? Ponieważ są one proste w uprawie, a klimat panujący w naszym kraju jest optymalny do ich wzrostu.
- Kwiaty – wśród gatunków jednorocznych największym powodzeniem cieszą się krokusy. Pięknie rozkwitają na początku wiosny, tworząc wielobarwne ozdoby. Nawet wówczas, gdy na ziemi zalega jeszcze śnieg, są w stanie się przez niego przebić, zwiastując nadchodzącą zmianę pogody. Na kwiatowych rabatach, granicach trawników, często spotyka się ponadto niezapominajki. Wydzielają dość intensywny, ale uspokajający zapach. Jeśli chodzi o kwiaty wieloletnie, od lat królują wśród nich bratki, piwonie, róże, narcyzy czy liliowce.
- Pnącza – rosną szybko, są odporne na zniszczenia, przymarzanie, brak wilgoci. Dzięki temu, że są niewymagające pod względem uprawy, różnego rodzaje bluszcze, winorośle albo inne pnące byliny okazale pną się po pergolach, tarasach, balkonach, balustradach albo murach budynków i ogrodzeń.
- Iglaki – zarówno krzewy, jak i drzewa iglaste, to rośliny zimozielone. Zdobią przestrzeń wokół domu również zimą.
◦ Pełnią funkcję żywopłotów, spotyka się je na tarasach, wokół alejek w centrum miasta. Stanowią ponadto tło dla kwiatowych rabat, a także traw ozdobnych. W ich towarzystwie świetnie czują się różnorodne gatunki roślin wymagających do prawidłowego
wzrostu sporej wilgotności.
◦ Iglaki nie potrzebują skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze rosną na kwaśnej, wilgotnej ziemi. Wystarczy je nawadniać i w razie konieczności nawozić lub przycinać, by stanowiły ważne pod względem wizualnym punktu ogrodu.
◦ Do najpopularniejszych gatunków iglaków należą sosny, świerki, tuje, cyprysy. Coraz większym zainteresowaniem amatorów ogrodnictwa cieszą się ponadto jodły, modrzewie, a także jałowce.
Powyższe rośliny służą jako dekoracja, a pnącza i iglaki mogą dawać również nieco cienia. Gdy dodatkowo w ogrodzie mają pojawiać się owoce, warto zainwestować w drzewa oraz krzewy.
Gdy ma być i pięknie, i owocnie
Trafny dobór drzew oraz krzewów pozwoli Ci cieszyć się ogrodem bez poświęcania długich godzin na jego pielęgnację. Co zatem warto wybrać?
- Drzewa – niewielkich rozmiarów drzewa ozdobne mają bardzo różnorodny wygląd. Charakteryzują się gęsto usadowionymi liśćmi w różnorodnych odcieniach żółci, zieleni, pomarańczy. Niektóre z nich wydają jadalne owoce, (na przykład jabłonie, wiśnie ozdobne) inne, poza pozytywnym wpływem na środowisko naturalne, pełnią głównie funkcje dekoracyjne. Ze względu na nieduże gabaryty bardzo dobrze sprawdzają się na niewielkich przestrzeniach albo jako drzewka alejkowe.
- Krzewy – w dziedzinie roślin ozdobnych w formie krzewów, doceniane są szczególnie ich kolorowe liście, pyszne, słodkie owoce, urzekający wygląd podczas kwitnienia, a także właściwości funkcjonalne. Krzewy o ostrych kolcach służą na przykład do ochrony rabatek kwiatowych przed zwierzętami, na przykład psami lub kotami. W naszych rodzimych ogrodach najczęściej spotykane są berberysy, forsycje, rododendrony, różaneczniki oraz azalie.
Poszczególne gatunki różnią się między sobą wymaganiami, wyglądem, trwałością, odpornością na zmienne warunki atmosferyczne, natomiast wystarczy minimum zaangażowania, aby były prawdziwą ozdobą ogrodu.
Ogrody w Białymstoku – najczęściej spotykane rośliny
Klienci centrum ogrodniczego „Ogrody Marka” w Białymstoku mają jasno określone typy, jeśli chodzi o rośliny ozdobne.
Chętnie wybierają tuje, wszelkiego rodzaju pnącza oraz kwiaty wieloletnie, jak piwonie czy narcyzy. To dobry trend, ponieważ w efekcie powstają ogrody, do których chce się wracać.