Powakacyjne prace porządkowe w ogrodach powinny uwzględniać nadchodzące ochłodzenie oraz większe niż podczas sezonu letniego opady deszczu. Przedstawiamy zakres czynności, które należy wykonać wczesną jesienią na zielonych przestrzeniach wokół domu czy firmy. Zależnie od rodzaju zielni różne są wymagania, natomiast wystarczy nieco wiedzy i doświadczenia, aby wszystkie prace przeprowadzić w sposób przyjazny swojemu otoczeniu.
Przygotowujemy ogrody na jesień
Przełom lata i jesieni to dobry czas na wykonywanie w ogrodach prac takich jak:
- zakładanie trawnika – decydując się na siew należy pamiętać o przygotowaniu podłoża; obornik, kompost lub nawozy sprawią, że gleba będzie bardziej żyzna, a tym samym – trawa szybciej wzejdzie; nasiona trawy wymieszane z ziemią należy rozsypać na powierzchnię zgodnie z instrukcjami zawartymi na opakowaniu – producenci szczegółowo opisują stopień zagęszczenia nasion na jeden m²; jeżeli oczekujesz natychmiastowych efektów w postaci zielonego, gęstego, pachnącego trawnika, można postawić na trawę z rolki; w Białymstoku i okolicach jest to bardzo popularne rozwiązanie;
- nawożenie drzew i krzewów – kompost wytworzony z wcześniej zagrabionych liści czy odpadków organicznych znakomicie spełni rolę nawozu, użyźniającego glebę wokół roślin; warto pamiętać, by wystrzegać się produktów na bazie azotu – ich stosowanie może spowodować zmarznięcie roślinności;
- porządkowanie rabatek – trzeba powyrywać chwasty, pozbyć się przekwitniętych kwiatów jednorocznych; powierzchnię ziemi pokrywa się kompostem albo nawozem; glebę należy przekopać, ale nie zagrabiać – tak pozostawiona gleba cechować się będzie wiosną dużą wilgotnością oraz żyznością;
- obcinanie drzew i krzewów – wykonywanie tej czynności na początku jesieni, kiedy liście jeszcze nie pospadały, daje bardzo dobre efekty; używając sekatora lub piły ogrodowej przytnij zbyt długie i rozłożyste konary oraz gałęzie.
Późniejszą jesienią należy jeszcze ochronić rośliny przed mrozem, nakrywając je włókniną. Oczko wodne przykrywa się natomiast siatką zabezpieczającą przed przedostawaniem się do wody opadających z drzew liści.
Dobry czas, by sadzić i przesadzać
Wrzesień to świetna pora na przesadzanie roślinności. Warto wówczas dzielić byliny i tworzyć nowe zielone zakątki we własnym ogrodzie. W jaki sposób zrobić to samodzielnie? Potrzebny będzie szpadel i trochę siły.
Po obkopaniu byliny wokół, a następnie wykonaniu możliwie największego wykopu pod samą rośliną (chodzi o to, by w jak najmniejszym stopniu naruszyć korzenie) dzieli się kłącze na mniejsze elementy.
Miejsca pracy
W wybranych miejscach wykopać należy dziury, zwilżyć ich powierzchnię, a następnie umieścić tam kępki roślin i zasypać je ziemią. Tak zasadzone rośliny wymagają dodatkowo obfitego podlania wodą.
Warto co kilka lat przesadzać w ogrodach byliny – podzielone i ulokowane w nowych miejscach rosną lepiej, regenerują się, szybciej zakwitają. Jeżeli zaobserwujesz, że środek rośliny robi się suchy, to znak, że już czas zmienić jego lokalizację. Pamiętaj jednak, że niektóre gatunki, jak chociażby piwonie, nie lubią zmian. Gdy mają odpowiednie warunki, do dwudziestu lat mogą pięknie rosnąć w tym samym miejscu.
Nasze realizacje w Białymstoku i okolicach
Zlecanie zadań związanych z pielęgnacją ogrodów w Białymstoku oraz sąsiednich miejscowościach firmom zewnętrznym to coraz częściej alternatywa dla samodzielnych działań. Wielu mieszkańców regionu podlaskiego posiada obszerne tereny zielone wokół domów i budynków firmowych. Dbanie o te tereny wymaga sporego zaangażowania, jednak nie każdy dysponuje odpowiednią wiedzą, umiejętnościami oraz wolnymi popołudniami.
Warto wówczas postawić na specjalistów, którzy korzystając z nowoczesnych narzędzi, a także odpowiednich środków ochrony roślin, zamieniają ogrody w zielone krainy rozkwitające wielością barw.