Kiedy promienie słońca zaczynają przygrzewać coraz mocniej, ostatni śnieg po zimie topnieje, a przyroda budzi się do życia, czas ruszyć do ogrodu. Ale nie po to, by wyłożyć się wygodnie na leżaczku i delektować się bliskością natury – na to jeszcze przyjdzie czas. Póki co trzeba zrobić porządki. Zapraszamy do przeczytania dzisiejszego artykułu odnośnie wiosennej pielęgnacji ogrodów.
Dobry sprzęt, czyli od tego warto zacząć
Niewiele można zdziałać w dużym ogrodzie bez kosiarki z solidnymi ostrzami lub bez długiego węża ogrodowego. Jeżeli natomiast nie lubisz czasochłonnego podlewania trawnika, postaw na automatyczne systemy nawadniające. W Białymstoku cieszą się one rosnącą popularnością. Są trwałe, solidne, tanie w eksploatacji oraz niedrogie w montażu. Najlepiej zdecydować się na nie na etapie projektu ogrodu, jednak i później, kiedy zieleń jest już dorodna, można pokusić się o tego typu systemy ogrodowe.
Do podstawowego wyposażenia ogrodniczego należą jednak nożyce i sekatory, grabie, łopaty, widły, haczki, konewki, taczki, opryskiwacze do roślin, a z większych sprzętów – odkurzacze ogrodowe i dmuchawy do liści.
Kilka przydatnych porad dotyczących pielęgnacji ogrodów
Gdy po raz pierwszy wchodzisz do ogrodu z całym ogrodniczym ekwipunkiem, nie zawsze wiadomo, od czego zacząć. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych kwestii.
- Pozdejmuj osłony z roślin, które nadal są przykryte. Nie powinno to być wykonywane w słoneczny dzień, ponieważ intensywne promienie słoneczne mogą negatywnie wpłynąć na stan liści krzewów oraz niewielkich drzewek, które zimowały.
- W niewielkim kącie ogrodu stwórz kompostownik. Będziesz mógł wyrzucać tam wszystkie gałęzie, odpadki organiczne i resztki trawy.
- Zadbaj o trawnik – zgrab liście, gałęzie, zasuszone resztki murawy. Jeżeli darń pokryta jest kretowiskami, co często zdarza się po okresie zimowym, zasyp je i przyklep. Jeśli posiadasz aerator – napowietrz za jego pomocą cały trawnik. Nie masz takiego sprzętu? Użyj zwykłych wideł – nakłuj nimi powierzchnię, na której rośnie trawa.
Po tych pracach przychodzi czas na nawożenie. Zaopatrzyć się należy w specjalne preparaty do trawników. Nierzadko trawnik wymaga również uzupełnienia nasionami. Jeśli widzisz na powierzchni ziemi suche, puste przestrzenie, na których nie rosną żadne kępki – warto dosiać trawę mieszankami wysokiej jakości.
Czas na drzewa, krzewy i oczko wodne
Aby przyciąć gałęzie drzew i krzewów, pozbyć się suchych, połamanych gałęzi, w niewielkim ogrodzie wystarczy zazwyczaj jedno popołudnie. To również czas, aby
- zgrabić liście oraz gałęzie z kwiatowych rabat; te rośliny, które zmarzły albo przekwitły należy wyrwać, a na ich miejsce zasadzić nowe;
- oczyścić oczko wodne, dokładnie zadbać o teren wokół niego;
- umyć schowane dotychczas meble ogrodowe, wyczyścić drewniane powierzchnie tarasów, pergoli, elementów kamiennych czy wiklinowych; w pogodny dzień najlepiej poddać elementy drewniane odpowiedniej impregnacji.
Jak widać, wiosną w ogrodzie nie można się nudzić.
Systematyczna praca przyniesie jednak szybko świetne rezultaty.
Firmy ogrodnicze na potrzeby Klientów z Białegostoku
Wiosna to okres, kiedy prac przy pielęgnacji ogrodów jest najwięcej. Niektórzy dbają o ogród samodzielnie, inni korzystają z pomocy firm ogrodniczych.
W Białymstoku wiele ogrodów wygląda wręcz jak z katalogu, a niektóre przypominają wiejskie ogródki, lecz w pełni dopracowane. Niezależnie od założeń właścicieli, wiosna to dobra pora roku, aby odświeżyć ogród lub nadać mu zupełnie nową formę.