Zielone ogrody, w których tętni życie, a kwiatowe zapachy mieszają się z woniami owoców są prawdziwymi oazami, miejscami relaksu i odpoczynku. Poniżej podpowiadamy, jaką rolę można nadać krzewom w ogrodowych aranżacjach oraz co wziąć pod uwagę planując ich sadzenie.
Zakładanie ogrodów w Białymstoku i okolicach – na co zwrócić uwagę
Jeśli planujesz sadzenie krzewów w swoim ogrodzie, pamiętaj o tym, że tak jak wszystkim roślinom w ogrodach, również im będzie trzeba poświęcić nieco czasu. Nie tak wiele jak kwiatom czy drzewom, ale nie unikniesz przycinania, odchwaszczania, nawożenia, podlewania.
Zanim więc zdecydujesz się obsadzić nimi ogród, dowiedz się, czy wybrane przez Ciebie gatunki wymagają bardziej zaawansowanej pielęgnacji oraz częstego nawadniania, czy też są raczej oszczędne pod tym względem. Zwróć również uwagę na to, czy dana roślina lubi cień, czy raczej powinna rosnąć w mocno nasłonecznionych miejscach.
Wykorzystanie przestrzeni
Warto pamiętać również, że krzewy rosną dość szybko. Planując rozmieszczenie poszczególnych roślin weź pod uwagę odległość między poszczególnymi sztukami, tak by miały one dość przestrzeni do swobodnego rozkwitu.
Realizując zlecenia dotyczące pielęgnacji ogrodów w Białymstoku oraz sąsiednich miejscowościach, nieraz stawaliśmy przed zadaniem stworzenia harmonijnej aranżacji z ogrodowego chaosu. Są takie miejsca, gdzie rośliny jakby uczestniczyły w konkursie „kto szybciej urośnie” – przegapiwszy ostateczny moment przycięcia trudno je okiełznać, a ogród zmienia się prawdziwy rozgardiasz rosnący poza jakąkolwiek kontrolą właściciela.
Niezbędna może się wtedy okazać pomoc specjalistów takich jak firma Ogrody Marka.
Rodzaje krzewów odpowiednich do ogrodu
Zadbane krzewy wymagają stałej pielęgnacji, natomiast efekt jest zawsze wart zaangażowania. Do najpopularniejszych gatunków ogrodowych zaliczamy:
1. Krzewy kolczaste – często pełnią funkcję żywopłotów, sprawdzają się również jako estetyczna ozdoba, a także miejsce, w którym schować się mogą niewielkie ptaki. Sadzone są na granicach rabat, stanowiąc ochronę dla kwiatów na przykład przed kotami lub psami. Najpopularniejsze krzewy kolczaste to:
- róże – nie trzeba ich nikomu przedstawiać; wyróżniamy róże wielokwiatowe, parkowe, okrywowe, pnące, miniaturowe i wiele innych;
- berberysy – rodzimy gatunek to berberys zwyczajny; w polskich ogrodach spotkać można również odmiany bukszpanolistne, „Jytte”, brodawkowate;
- pigwowce – nie są zbyt wymagające jeśli chodzi o rodzaj podłoża czy stopień nasłonecznienia; w Polsce króluje pigwowiec japoński.
2. Krzewy kwitnące – w okresie kwitnienia mienią się pięknymi barwami, mają kwiaty o różnych kształtach. Najczęściej spotykamy:
- derenie jadalne – o intensywnie żółtych kwiatach i zielonych, błyszczących liściach; z ich owoców robi się nalewki; zakwitają w marcu;
- pęcherznice – ich pędy uzyskują długość nawet 3 metrów; charakteryzują się białymi albo lekko różowymi kwiatami; zakwitają w czerwcu oraz lipcu;
- hortensje – mogą mieć do 3 metrów wysokości; kwiatostany hortensji przybierają barwy białe, różowe, żółte; zakwitają w październiku.
3. Krzewy cieniolubne – jeśli w Twoim ogrodzie brakuje słońca, a przez większą część dnia spora część ogrodu jest zacieniona, zasadź:
- bukszpan – bardzo odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne; wygodnie się go przycina, a jego intensywnie zielone liście zachwycają o każdej porze;
- krzewuszkę – posiada charakterystyczne liście oraz kwiaty o barwie różowej, czerwonej, fioletowej; kwitnie w maju i czerwcu;
- różanecznik – kwiatostany tego krzewu w formie kulistej pięknie komponują się z zielonymi liśćmi; przed sezonem zimowym należy zabezpieczyć go przed zmarznięciem.
4. Krzewy owocowe – jeżeli chcesz delektować się świeżymi owocami prosto z krzaczka, zadbaj o obecność krzewów owocowych w ogrodzie. Do wyboru masz między innymi:
- maliny – występują w wielu odmianach; w zależności od rodzaju różnią się stopniem plenności, ilością kolców oraz barwą;
- porzeczki – czarne, czerwone, białe, różowe; są proste w uprawie; prócz nawożenia, odchwaszczania oraz przerzedzania pędów nie wymagają innych prac;
- borówki amerykańskie – odporne na przemarzanie oraz niskie temperatury; przy regularnym podlewaniu i nawożeniu dają bardzo słodkie owoce.
5. Krzewy iglaste – bardzo dobrze zadomowiły się w polskich ogrodach. Ich uprawa jest prosta. Cieszą oko zielonymi barwami również zimą. Do tej grupy krzewów należą chociażby:
- jałowce – mało wymagające krzewy, dostępne w kilku gatunkach; w zależności od rodzaju posiadają niebieskozielone lub bladozielone igły;
- cisy – są bardzo odporne na zmienne warunki atmosferyczne; nie rosną zbyt szybko; występują w różnorodnych odmianach;
- cyprysiki – na wilgotnym, żyznym podłożu oraz przy sporym nasłonecznieniu pięknie prezentują swoje intensywnie zielone igły.
Ilość odmian, gatunków i rodzajów krzewów jest dziś ogromna. Nawet w lokalnym sklepie ogrodniczym znajdziesz rośliny z różnych zakątków świata.
Ogrody szumiące krzewami
Tam, gdzie roślinność jest niejednorodna, ciekawa, przybiera różnorodne barwy, kształty i wielkości, zawsze jest pięknie.
Nasza firma ogrodnicza Ogrody Marka z Białegostoku szczególnie upodobała sobie romantyczny, sielski styl aranżacji zieleni. Jesteśmy zwolennikami łączenia różnych typów zieleni. Dzięki temu możemy osiągnąć bardzo naturalny, a jednocześnie harmonijny efekt w postaci prawdziwej przyrody.
W ogrodach pełnych pięknych zapachów, w których motyle siedzą na kolorowych kwiatach, a gałęzie krzewów uginają się pod naporem soczystych owoców, można w pełni odpocząć.