Piękne, zielone, równo przystrzyżone trawniki to wizytówki domów, miast, przedsiębiorstw, w tym również Klientów odwiedzających Ogrody Marka. Zadbaj o trawę wokół własnej posesji i ciesz się gęstym, roślinnym dywanem. Sprawdź, w jaki sposób założyć trawnik oraz jak go pielęgnować.
Trawa z rolki czy z siewu?
Zależy, co jest dla Ciebie najistotniejsze. Jeśli zależy Ci na natychmiastowych efektach, teren, który pokryty ma zostać trawą, jest spadzisty, albo chcesz mieć pewność, że darń będzie szybko rosła, postaw na trawę z rolki. To bardzo popularne rozwiązanie w Białymstoku i okolicznych miejscowościach, mimo że wiąże się ze sporymi kosztami i wymaga pracy oraz fachowej wiedzy specjalistów z firm ogrodniczych.
Jeżeli natomiast chcesz sporo zaoszczędzić i postawić na proste rozwiązanie – zasiej trawę. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość – po kilku tygodniach zaobserwujesz pierwsze siewki, a gęsty trawnik pojawi się dopiero po kilku miesiącach. Po kiełkującej trawie nie wolno chodzić – jest ona w niewielkim stopniu odporna na zniszczenia. W porównaniu z trawą z rolki, szansa, że nasiona się przyjmą, jest dużo mniejsza.
Zadbaj o swój trawnik
Dbanie o trawniki nie wymaga fachowej wiedzy czy specjalnych umiejętności. Wystarczy pamiętać o trzech prostych zasadach, by uzyskać znakomite efekty w postaci zadbanej murawy. Oto one:
1.Systematycznie nawadniaj
W zależności od pogody trawnik należy podlewać 2-3 razy w tygodniu. Jesienią, kiedy częściej pada, deszcz doskonale nawodni murawę, jednak podczas gorących wiosennych czy letnik okresów trzeba zadbać samodzielnie o podlewanie. Podlewać należy dosyć obficie, wówczas woda dociera poza wierzchnie warstwy ziemi, korzenie są odpowiednio nawodnione. Najlepiej podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem. Kiedy słońce znajduje się wysoko, woda bardzo szybko paruje, toteż zamiast przenikać w głąb gleby – wraca do atmosfery.
2. Regularnie koś
Ale nie za mocno! Szczególnie w początkowych fazach wzrostu trawników trzeba pamiętać o tym, aby nie skracać trawy bardziej niż na wysokość około 6 cm. Kiedy trawa zapuści już solidne korzenie, zaleca się ustawienie takich parametrów kosiarki, by trawa osiągała wysokość około 4 cm. Zbyt krótka darń bardzo szybko schnie, przerzedza się, traci kolor. Z kolei zbyt długą trudno skosić, zatem nie czekaj, aż Twój trawnik urośnie na ponad 10 cm. Wyjątkiem są okresy intensywnych upałów – wówczas dłuższa trawa lepiej trzyma wilgoć, można pozwolić rosnąć jej nieco dłużej niż zazwyczaj.
Pamiętaj o dobrym przygotowaniu ostrzy kosiarki – chodzi o to, by faktycznie kosiła, nie zaś rwała. Nie pomijaj również obrzeży murawy. Tam, gdzie nie dotrze kosiarka, przytnij trawę specjalnymi nożycami lub sekatorem.
3. Nie zapominaj o nawożeniu
Mniej więcej trzy razy w roku trzeba dostarczyć glebie, na której rośnie darń, składników odżywczych. Służą do tego specjalne nawozy. Stosuj je zgodnie z zaleceniami producenta. Ogólne zasady mówią o tym, by wiosną sięgać po preparaty bogate w azot.
Wówczas trawa potrzebuje minerałów, by intensywnie rosnąć. Nie warto jednak przesadzać z ilością – azot sprawia, że trawa staje się mniej odporna na deptanie. Jesienią natomiast, by właściwie przygotować trawnik na nadchodzącą zimę oraz go wzmocnić, potraktuj zieleń preparatem z fosforem.
Regularnie podejmowane prace pozwolą na optymalny wzrost trawy. Kieruj się zasadą – częściej, a mniej.
Trawniki w Białymstoku – kto o nie dba?
Coraz więcej mieszkańców, przedsiębiorców czy przedstawicieli organów administracyjnych w Białymstoku oraz okolicznych miejscowościach decyduje się na pomoc specjalistów od zakładania ogrodów i nawadniania. Spore połacie zieleni i rozległe trawniki wymagają dużego nakładu czasu i pracy.
Ogrodnikom o dużym doświadczeniu oraz kompleksowej wiedzy z zakresu dbałości o tereny zielone taka praca przynosi satysfakcję, a w efekcie przekłada się na zadowolenie właścicieli i zarządców obszarów porośniętych trawą.